Az első magyar nyelvű előadást a Koháry István gróf által alapított, 1714-ben megnyitott kecskeméti Piarista Gimnáziumban rendezték meg 1772-ben: Simai Kristóf (1742–1833) Mesterséges ravaszság címmel, amely egy Plautusból és Molière-ből magyarosított darab. A piaristák fontos törekvése volt, hogy az oktatásban a latinnal egyenrangúvá tegyék a magyar nyelvet.
A piaristák színház- és irodalomtörténeti jelentőségű tevékenysége is figyelemreméltó: 1715–1775 között 30 színjátékot sikerült rendezniük, melyek leggyakrabban ókori történelmi és bibliai (ószövetségi) tárgyú, de volt magyar történeti témájú is, ugyanakkor csak a címek maradtak fent, és latinul adták elő ezeket a darabokat.
Simai egyébként összekötő kapocs az iskolai és a világi, hivatásos színjátszás között.
Simai Kristóf 6 vígjátékáról lehet tudni csak csupán, és Dugonics András mellett ő volt a magyarországi világi színjátszás legsikeresebb szerzője – Gragger Róbert szerint korának Molière-je volt.
Forrás: Orosz László, Kecskemét irodalmi öröksége, Kecskeméti Füzetek 2 (Kecskemét: Kecskeméti Lapok Kft.–Kecskemét Monográfia Szerkesztősége, 1990), 20–22.
Wikipédia